Plzeňský kraj

Nalaďte se na Vánoce a nasajte vánoční atmosféru Plzně!

V Plzni lze zažít krásnou atmosféru v každém ročním období, a to i v zimě. Nevěříte?  A kdy jste byli naposledy v Plzni? Na zimní výlet či dovolenou nemusíte jen na hory. Dejte Plzni šanci vám ukázat, že za pohodou, dobrým jídlem i netradičními zážitky můžete vyrazit i do čtvrtého největšího města v Česku. Kam se podívat a co zažít? Připravili jsme pro vás zimní pozvánku, které se dá stěží odolat.

Předvánoční Plzeň se vám bude líbit

Svátečně vyzdobené historické centrum a pohodová atmosféra adventních trhů vás naprosto okouzlí. Jestli totiž Plzeň někdy opravdu září, je to rozhodně v adventním čase. Každá procházka historickým centrem vede přes adventní trhy, které lákají nejen na vynikající svařené víno, ale také živý betlém i zajímavou nabídku dárků. I v době adventu můžete v Plzni navštívit hlavní turistická lákadla, jako jsou pivovar, Velká synagoga nebo katedrála sv. Bartoloměje s plzeňskou věží. Vánoční výzdobu dostanete jako bonus.

Adventní Plzeň vás svátečně naladí

Adventní trh se letos otevře 23. listopadu a navštívit ho můžete až do 23. prosince. Na náměstí Republiky v blízkosti katedrály sv. Bartoloměje se rozzáří vánoční strom a okolí zahalí všudypřítomná vůně svařeného vína a skořice. Děti potěší oslík s ovečkami v živém betlémě nebo zvonička, na kterou si zazvoníte pro splnění vánočního přání. Vaše tajné sny vám vyplní i andělíček na mříži katedrály. Stačí si na něj sáhnout.

Unikátní Betlémy

V Plzni je každoročně k vidění i několik originálních betlémů. Největší, vyřezávaný a složený z celkem 72 figurek najdete přímo na trzích. Půvabný betlém si můžete prohlédnout také v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Je složený z více než tří desítek až 1,5 metru vysokých figurek, včetně slona, velblouda a koně. Vyřezali jej tyrolští řezbáři těsně před druhou světovou válkou. Zvláštností tohoto betlému je, že má dvě různě velká jezulátka. Na Štědrý den se v jesličkách objeví malinký spící Ježíšek, kterého s přibývajícími dny vystřídá větší, sedící jezulátko.

Za kulturou i v zimě

Při procházce zasněženou Plzní narazíte nejen na moderní architekturu, ale i na zajímavé stavby z minulého století. Některé z nich můžete osobně třeba navštívit při komentovaných prohlídkách. Nevynechejte určitě prohlídku Velké synagogy, největší synagogy v Česku. Zastavte se také v katedrále sv. Bartoloměje. Na komentované prohlídce interiéru budete moci obdivovat Plzeňskou madonu, nádherná vitrážová okna i různá tajemná zákoutí.

Pivo i při půstu

 Nadstandardní zážitek nabízí v prosinci také Plzeňský Prazdroj, který v pátek a sobotu láká na speciální prohlídky s bohatou degustací a pivním kvízem. Věděli jste, že pití piva je povoleno i v období zimního půstu? Již v 17. století si mniši v klášterech obzvláště silným pivem přezdívaným tekutý chléb anebo postní pivo dodávali sílu, energii, a hlavně živiny při půstu. Povolení pít toto pivo během půstu dostali od samotného papeže. A právě pro papeže vaří tradičně každý rok v únoru požehnané pivo pivovar Plzeňský Prazdroj.

Pro kreativní duše i pro děti

Období před Vánoci je také ideální čas pro rozjímání a inspiraci. Inspirovat se nechejte třeba výtvarným uměním v místních galeriích. Kromě největší Západočeské galerie v Plzni si zajímavá umělecká díla prohlédnete i v Galerii města Plzně, v Galerii Ladislava Sutnara anebo v Galerii GAFA v kulturním centru DEPO2015.

V Plzni se bude líbit nejen vám, ale i dětem. Mimo plzeňské zoologické zahrady a Muzea loutek doporučujeme návštěvu science centra Techmania. Na děti tu čeká obří svět vědy a techniky a moderní 3D planetárium na ploše větší než čtyři fotbalová hřiště. V expozici se nemusíte bát cedulek s nápisem nesahat, právě naopak, v Techmanii můžete všechny exponáty pořádně prozkoumat.

A to zdaleka není vše, co vám Plzeň tuto zimu může nabídnout. Další tipy na turistické atrakce i aktuální program akcí najdete na webu www.visitplzen.eu.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..