Ostatní

Národní památkový ústav převzal pražskou Invalidovnu

Národní památkový ústav dnes oficiálně převzal od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) do své správy budovu pražské Invalidovny. Svými podpisy to dnes přímo v unikátní barokní památce stvrdily za přítomnosti ministra kultury Ilji Šmída generální ředitelky obou institucí. První návštěvníci se do části Invalidovny mimořádně podívají již o nadcházejícím víkendu.

Národní památkový ústav (NPÚ) o převzetí Invalidovny dlouhodobě usiloval a vedl proto intenzivní jednání s ÚZSVM a ministerstvy kultury a financí. NPÚ má v plánu v příštích letech budovu rekonstruovat a zpřístupnit veřejnosti. V areálu by měla vzniknout expozice věnovaná historii Invalidovny, výstavní prostory by zde měly naleznout i další kulturní instituce. Působit zde pak bude edukační centrum zaměřené na kulturní dědictví. Budova by se měla rovněž otevřít kreativnímu průmyslu a kromě pracoviště NPÚ zde své sídlo nalezne také Pražský filharmonický sbor.

„Dnešek je významným dnem nejen pro Národní památkový ústav, ale především pro Invalidovnu, která patří mezi skvosty české barokní architektury. Během příštích několika let náš čeká nelehký úkol vrátit Invalidovně její krásu a vdechnout jí nový život. NPÚ má však s revitalizací historických památek bohaté zkušenosti a této výzvy se neobává. Příkladem hovořícím za všechny je obnova hospitálu Kuks, která navíc získala prestižní mezinárodní ocenění Europa Nostra,“ uvedla generální ředitelka NPÚ Naděžda Goryczková. „Mimořádnou možnost prohlédnout si Invalidovnu mají návštěvníci o nadcházejícím víkendu. I přes probíhající přípravné práce pak chceme Invalidovnu otevřít veřejnosti v průběhu srpna, přestože to bude z pochopitelných důvodů v omezeném rozsahu,“ doplnila Goryczková.

„Budovu Invalidovny jsme převzali koncem roku 2015, následně byla často využívaná filmaři pro natáčení českých i zahraničních filmů a seriálů. Již dvakrát jsme ji také otevřeli veřejnosti v rámci festivalu Open House, jsem ráda, že se NPÚ rozhodl v této tradici pokračovat,“ prohlásila generální ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu. „Jednalo se o první velkou nemovitost převáděnou podle novely zákona o majetku státu, která stanovila ÚZSVM povinnost detailně prověřovat efektivitu, účelnost a naléhavost potřeby převodu. Po celou dobu našeho hospodaření bylo cílem nalézt nového majitele, který zastaví chátrání této unikátní barokní památky. Věřím, že se to NPÚ podaří a že téměř sto let po odchodu posledního válečného veterána najde Invalidovna konečně své nové stálé využití,“ dodala generální ředitelka ÚZSVM.

Převzetí Invalidovny pod křídla NPÚ je dobrou zprávou i pro Pražský filharmonický, který by se měl právě do Invalidovny přestěhovat. „Pražský filharmonický sbor vítá převzetí Invalidovny do správy NPÚ, jehož postup od začátku jednání o převzetí objektu plně podporoval. Úspěšné završení dvouletého složitého procesu je příznivou zprávou pro umělecké těleso, které po více než osmdesáti letech existence získá v prostorách rekonstruované Invalidovny své trvalé a důstojné sídlo,“ uvedla ředitelka sboru Eva Sedláková.

Rozsáhlý barokní komplex Invalidovy ležící v pražském Karlíně byl vystavěn mezi lety 1731–1737 podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, přední osobnosti českého baroka. Sloužil k ubytování a péči o válečné invalidy. Vznikl z prostředků nadace Petra Strozziho a ke svým účelům sloužil až do 30. let 20. století. V budově bylo umístěno následně muzeum a vojenský archiv. Ten se přestěhoval v roce 2014 do nových prostor a budova Invalidovny byla v roce 2015 převedena na ÚZSVM. Ten ji v květnu 2018 převedl do správy Národního památkového ústavu.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..