Praha

Národní památkový ústav zve na Den otevřených dveří na pražské Invalidovně

U příležitosti 100. výročí založení republiky bude v neděli 28. října otevřena veřejnosti Invalidovna v pražském Karlíně. Pro návštěvníky jsou připraveny speciální komentované prohlídky s průvodcem, vstupné je zdarma!

Invalidovna bude veřejnosti přístupná od 10.00 do 15.30, v časech 10.00, 10.30, 11.00, 13.00, 13.30, 14.00, 14.30, 15.00 a 15.30 budou začínat speciální komentované prohlídky s průvodcem, během nichž si návštěvníci prohlédnou kapli, ubytovací jednotku, stopy po filmových produkcích a další zajímavosti. Nádvoří bude přístupné volně. Vstupné je zdarma, časové vstupenky na jednotlivé prohlídky jsou k vyzvednutí na pokladně. Na Invalidovně v současnosti probíhá stavba, je proto nutné mít vhodnou obuv a řídit se pokyny organizátorů.

Rozsáhlý barokní komplex Invalidovny, ležící v pražském Karlíně, byl vystavěn mezi lety 1731–1737 podle projektu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, přední osobnosti českého baroka. Sloužil k ubytování a péči o válečné invalidy. Vznikl z prostředků nadace Petra Strozziho a ke svým účelům sloužil až do 30. let 20. století. V budově bylo umístěno následně muzeum a vojenský archiv. Ten se přestěhoval v roce 2014 do nových prostor a budova Invalidovny byla v roce 2015 převedena na ÚZSVM. Ten ji v květnu 2018 převedl do správy Národního památkového ústavu.

Národní památkový ústav patří k nejvýznamnějším paměťovým institucím v České republice a je zároveň největší příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR. Současnými zákony, zejména zákonem památkovým, je mu svěřena řada odborných úkolů týkajících se státní památkové péče. Poskytuje např. odborné podklady pro rozhodnutí výkonných orgánů, metodicky působí na sjednocení přístupů při záchraně a rozvíjení hodnot památkového fondu na území ČR, jehož soupis také vede. Aktivně zasahuje do procesu prohlašování jednotlivých předmětů, objektů a území kulturními památkami a zajišťuje v rámci svých možností jejich dokumentaci. Pro výkon odborné složky památkové péče disponuje sítí 14 územních odborných pracovišť se sídlem v každém kraji. Jako vědecká a výzkumná organizace se Národní památkový ústav podílí na mnoha projektech, plní výzkumné úkoly, poskytuje odborné vzdělávání v oblasti památkové péče a ročně vydává desítky publikací. Vedle toho spravuje více než sto nemovitých památek v majetku státu, z nichž většina je přístupná veřejnosti.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..