Královehradecký kraj

Pecka

V krásné kopcovité krajině Podkrkonoší, na peckovitém kopci, nad městečkem Pecka, najdeme stejnojmenný hrad.

Hrad a pozdější zámek je dnes už z větší části zřícený. Svůj název dostala stavba podle tvaru kopce, na němž se nachází. Podle hradu bylo pojmenováno i městečko v podhradí.

Dle různých pověstí hrad vznikl už ve 12. či dokonce 11. století. Nicméně první dochovaná zmínka je až z roku 1322, kdy byl majitelem Pecky Budivoj z Pecky. Tehdejší vzhled hradu byl poměrně strohý a jednoduchý.

Za husitských válek, kdy vlastnil Pecku Jarek z Železnice, byla v roce 1432 dobývána Sirotky. Po půl roce obléhání se Jarek bez dalšího boje vzdal a došlo k přijatelné dohodě.

Od 80. let 15. století až do roku 1518 vlastnili hrad Mikuláš a Vilém Hořičtí z Hořic. Za jejich panování byl hrad rozšířen a mění svůj vzhled. V polovině 16. století je hrad přebudován na zámecké sídlo. Celou přestavbu pak dokončil Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic na počátku 17. století. Po jeho smrti na staroměstském popravišti roku 1621 získal Pecku Albrecht z Valdštejna. Ten hrad daroval řádu kartuziánů, jeho členové využívali Pecku 150 let, ale pouze jako letní sídlo. Proto hrad postupně chátral a dílo zkázy dokonal roku 1830 velký požár. Poté bylo hradní zdivo rozebíráno a to až do roku 1921, kdy hrad získává obec Pecka. Její obyvatelé, i přes nepřízeň úřadů, vlastními silami i prostředky hrad alespoň částečně opravili. Od roku 1968 hrad Pecka slouží jako turistický objekt.

hrad_pecka
Hrad Pecka v 19. století

Kde hledat?

Hrad Pecka i stejnojmenné městečko najdeme 40 kilometrů severozápadně od krajské metropole Hradec Králové. Leží v samém centru Podkrkonoší, mezi Novou Pakou a Dvorem Králové nad Labem.

Kudy tam?

Z Hradce Králové autem po silnici I. třídy číslo 35 až do Hořic a odtud po silnicích II. a II. třídy malebnou krajinou do Pecky. Z Hradce Králové to jde i na kole a to po značených cyklotrasách, jenom pozor na délku takového výletu – našlapete 55 kilometrů.

Návštěvní doba?

Duben a říjen – 9:00 – 16:00 – soboty, neděle, svátky

Květen – září – 9:00 – 17:00 – denně kromě pondělí

Vstupné?

Dospělí 80,-, důchodci 60,- děti, ZTP a studenti 50,-.

Akce?

Každý druhý rok, na konci června, zde můžete navštívit hudební slavnosti Kryštofa Haranta.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..