Liberecký kraj

Děvín

            Zříceninu hradu Děvín najdeme poblíž obce Hamr v okrese Česká Lípa. Na kuželovitém kopci, který se vypíná nad Hamerským rybníkem, se z dříve velkého a pevného hradu zachovaly pouze zbytky obou nádvoří a silné zdi, které dávají tušit dřívější mohutnost a nedobytnost stavby.

             Zakladateli hradu byli pravděpodobně členové rodu Markvarticů a to někdy před rokem 1250.  Nicméně již v roce 1260 patřil hrad králi a v roce 1283 jej Václav II. postoupil  Janovi z Michalovic. Po něm dočasně hrad získal vyšehradský probošt Jan. Od poloviny 14. století patřil Děvín rodu Vartemberků, což byli potomci původních zakladatelů hradu. Význam tohoto rodu poznamenal všechna jejich sídla. Po rozkvětu v dobách míru, přišly i časy válečné. Hrad byl sice ušetřen obléhání v době husitských válek a to i přes to, že členové rodu Vartemberků byli stoupenci císaře Zikmunda, nicméně po odvetném vpádu Lužičanů do Čech roku 1444 obléhán byl. Neúspěšně. Zničeny a vypáleny byly však vesnice k hradu náležící. Roku 1516 Jan z Vartemberka prodal sídlo Biberštejnům. Za jejich vlastnictví byly provedeny nejspíš poslední úpravy hradu. V roce 1604 skoupil dědické podíly od Biberštejnů Jan Mylner z Mylhauzu. Ten ovšem v roce 1621 ze země utekl a panství neminula pobělohorská konfiskace. V letech následujících, vinou politických poměrů, změnil hrad několikrát majitele, byl i císařskou zástavou a také krátce v držení Albrechta z Valdštejna. Roku 1651 přešla správa panství z Děvína na zámek v Mimoni a hrad zůstal neobydlen. K pustnutí a zkáze hradu přispělo i postupné rozebírání zdiva,které bylo použito na výstavbu v nedaleké vesnici Hamr.

 Kde hledat?

            Zříceninu hradu nalezneme zhruba 5 kilometrů východně od města Stráž pod Ralskem, v okrese Česká Lípa.

Kudy tam?

            Ze Stráže pod Ralskem po silnici II. třídy č. 278 dojedeme do vesnice Hamr na Jezeře. Odtud kolem Hamerského rybníka příjemnou dvoukilometrovou procházkou přímo pod kopec Děvín, na kterém stejnojmenný hrad stával.

Od krajského města Liberec je hrad vzdálen 40 kilometrů. Dostaneme se k němu po silnice I. třídy č. 13, ze které sjedeme v Jablonném v Podještědí na silnici II. tř. č. 270 a po cca 8 km odbočíme vlevo na silnici II. tř. č. 278. Pokračujeme opět až do Hamru a dále kolem rybníka…

 Návštěvní doba?

Zřícenina hradu je neudržovaná, volně přístupná a neplatí se zde vstupné.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..