Olomoucký kraj

Šumperk ve víru secese

Šumperk ve víru secese     

Rytířský sál                                                                                                                      

  24. 6. (vernisáž v 17 hod.) – 5. 9. 2021                                                                                                                     

Výstava návštěvníky pozve do časů po roce 1900, kdy se umělci začali rozcházet s přežitými historizujícími styly 19. století a začali hledat nové cesty, po kterých vyjít vstříc modernímu umění. Šumpersko tehdy bylo spletitě provázáno především s vídeňským kulturním centrem. Vedle soch, obrazů a exponátů charakterizujících secesní módu a umělecké řemeslo bude představena tvorba mimořádných osobností, jakými jsou bratři Karl a Max Benirschkové. Značná pozornost bude věnována ikonické stavbě architekta Josefa Hoffmanna, letnímu sídlu rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, jehož hlavní budova podlehla v roce 1922 požáru. Lákadlem výstavy bude ze Slezského zemského muzea v Opavě zapůjčený vzácně dochovaný soubor figurální keramiky, kterou pro kachlová kamna domu v Koutech vytvořil sochař Anton Hanak. Závěrečná část instalace jako další příspěvek cyklu Po stopách šumperských architektů zmapuje zejména prostřednictvím historických fotografií secesní architekturu Šumperka a představí nejvýznamnější tvůrce.          

Doprovodný program:

Komentovaná prohlídka výstavy Šumperk ve víru secese                                                      

15. července 2021 v 16 hod., Rytířský sál                                                                                        

Výstava Šumperk ve víru secese přibližuje secesní architekturu, malířství, módu i umělecké řemeslo. Všímá si mimořádných osobností éry secese se Šumperskem spojených. Detailně se věnuje venkovskému sídlu rodiny Primavesi v Koutech. Vzácný soubor keramiky z kachlových kamen z Koutů je v Šumperku představen vůbec poprvé. Návštěvníkům nabízíme možnost prohlédnout si výstavu s výkladem kurátorky Kristiny Lipenské.              

 Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, děti do 6 let zdarma

Vycházka: Secesní architektura Šumperka

14. července 2021 v 17 hod. (východní okruh)

21. července 2021 v 17 hod. (západní okruh)

4. srpna 2021 v 17 hod. (východní okruh)

Jako doprovodný program k výstavě Šumperk ve víru secese jsme pro zájemce o stavební dějiny Šumperka připravili vlastivědnou vycházku, kterou povede autorka výstavy Kristina Lipenská. Nabízíme dva okruhy: jeden východní částí města a druhý jeho západní částí.       

Vycházka: Šumperské kašny a fontány

28. července 2021 v 17 hod. Do parného léta jsme pro návštěvníky připravili vlastivědnou vycházku po šumperských kašnách a fontánách. Pojďte s námi pod vedením historičky umění Kristiny Lipenské objevit známé i neznámé vodní prvky ve městě. Připomeneme si i kašny již neexistující a odhalíme jednu záhadu.                                    

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..