Pardubický kraj

Východočeské muzeum slaví 140 let – výstavou v nových moderních sálech

Věci vyprávějí – 140 let pardubického muzea. To je název výstavy, která 25. září 2020 otevře nové moderní výstavní prostory v hospodářských budovách Zámku Pardubice. Návštěvníky provede jak historií Východočeského muzea a s ním už 100 let neodmyslitelně spojeného pardubického zámku, tak i příběhy 140 sbírkových předmětů, které muzeum postupně získávalo a které ho dovedly od spolku několika zapálených nadšenců až po zformování moderní paměťové instituce nadregionálního významu.

„V letošním roce se sešla dvě kulatá výročí. Sto čtyřicet let uplynulo od vzniku samotného muzea a právě před sto lety zakoupil muzejní spolek pardubický zámek. Proto jsme se rozhodli vzdát poctu našim předchůdcům, všem generacím muzejníků včetně té naší. Zarputilým lidem, kteří odbornou erudici i sběratelskou vášeň proměnili v ucelené kolekce sbírek, jež jsou nedílnou součástí kulturního dědictví a v nichž se probouzí paměť i tradice, zrcadlí krása a um v jedinečných příbězích i spletitých souvislostech,“ připomněl ředitel Východočeského muzea v Pardubicích Tomáš Libánek. „Chceme vzdát poctu významným osobnostem regionu i obyčejným lidem, přičemž se skláníme před přírodou a životním prostředím. O tom všem totiž vypráví bohatý sbírkový fond,“ doplnil Libánek.

140 předmětů – 140 příběhů

Autorský tým pod vedením historika Ladislava Nekvapila se pustil do nelehkého úkolu. Vybrat 140 předmětů ze sbírek tak, aby dostatečně představily sbírkový fond a aby vypověděly dlouhý příběh v jeho celistvosti i pozoruhodných detailech. Věci obyčejné, vzácné i kuriózní, které přinesli dárci, které muzejníci nakoupili, našli v přírodě nebo objevili na půdách. Předměty s příběhy.

Příznivci muzea řadu z nich už v minulosti mohli spatřit – Zlatou přilbu Hanse Mayera z roku 1932, klíče z opatovického kláštera, bronzovou sponu nalezenou v Mikulovicích, pušky Mauser, které zřejmě zabíjely vlastence na Zámečku či vlajku Jiřího Kubíka, vlajkonoše sametové revoluce v Pardubicích v roce 1989. Po dlouhé době bude v muzeu vystaven například model pardubického krematoria z roku 1921,  bronzová akvamanila z Rokytna, několik zlatých pokladů či nábytek od architekta Karla Řepy. Ten bude vystaven vůbec poprvé. Dostalo se i na příběh největšího exponátu, kterým je pro muzeum už 100 let pardubický zámek.

Hra na muzeum

V interaktivní části si děti, ale i dospělí vyzkouší práci různých muzejních pracovníků. Pomocí mikroskopu zkusí podobně jako entomolog určit, kterému živočichovi patří vzorek části těla. Jako ornitologové mohou kroužkovat ptáky a jako archeologové zakreslit nalezený úlomek keramického džbánku. Podobně jako restaurátor budou skládat zlomky gotického kachlu.

Někdejší sýpky výstavními sály

Zároveň s vernisáží zprovozňuje Východočeské muzeum úplně nové výstavní sály v hospodářských budovách na prvním nádvoří. „Dnešní generace pamětníků v těchto místech viděla vždy jen velkou terasu směrem k valům, i když tu  kdysi bývaly sýpky. V původním projektu obnovy zámku se s žádnými sály v tomto místě nepočítalo a ani památkáři tomu nejprve nebyli nakloněni. Postupně se nám ale podařilo přesvědčit všechny rozhodující instituce, že sem původní hmota patří. To nám pomohlo ještě více uvolnit hlavní palác a naše muzeum tak získalo unikátní výstavní prostory.  Ty jsou zajímavé tím, že sice přiznávají tvar střechy, ale otevírají pohled, ve kterém nevidíte žádný krov. Takto architektonicky pojaté sály dávají vyniknout i nově instalované výstavě,“ popsal novinku Východočeského muzea 1. náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který byl od začátku u jejího zrodu.

Patronem výstavy se stal také náměstek primátora města Pardubic Jan Mazuch: „Historie pardubického muzea je zároveň historií města a jeho obyvatel. U jeho vzniku stáli i dva tehdejší starostové Pardubic Václav Bubeník a Leopold Werner, první prostory dostal muzejní spolek na radnici,“ připomněl Mazuch. „Je dobře, že nové moderní expoziční prostory na zámku otevře právě výstava o regionální historii,“  dodal.

Výstavou provede i katalog

Muzeum k výstavě vydalo katalog, který slouží také jako průvodce výstavou. Publikace nazvaná 140 let pardubického muzea v příbězích (nejen) exponátů je k zapůjčení ve výstavě a k prodeji v pokladně muzea. Výstava potrvá do 5. září 2021. Více na https://tinyurl.com/vecivypraveji

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..