Středočeský kraj

Zámek Kačina

Počátky zámku Kačina jsou spjaty zejména s Janem Rudofem Chotkem, jenž si zámek nechal postavit jako své letní sídlo. Vzhledem k tomu, že Chotkové patřili k nejvýznamnějším českým rodům, musela jejich sídla splňovat ty nejvyšší nároky. Jan Chotek toužil po sídle sídle, které by odpovídalo postavení jeho rodu a také sloužilo jako památník pro potomky. O tom také svědčí nápis na portiku:

„Jan Rudolf hrabě Chotek sobě, přátelům a potomkům 1802 – 1822“.

zamek-kacina1

Tehdejší móda velela stavět budovy na vyvýšených místech, pro Chotkovo sídlo byl vybrán vrch Kačina, dnes vzdálený asi čtyři kilometry od Kutné Hory. Návrh vypracoval německý architekt Ch. F. Schuricht, který však stavbu nikdy neviděl. O její průběh se staral J. F. Joendel, pražský stavební rada, a v závěru A. Arche. Ještě před začátkem 19. století byly zahájeny stavební úpravy terénu a vznikl rozlehlý zámecký park, navržený ředitelem císařské zahrady v Schönbrunnu.

zamek-kacina4

Stavbu Kačiny nakrátko přerušil rakouský státní bankrot roku 1811, proto, když se Jan Chotek do sídla roku 1823 nastěhoval, nebyl dokončen pavilon divadla s kaplí. Této dostavby se bohužel Jan již nedožil, zemřel rok po stěhování. Divadlo bylo dostavěno až za Chotkova vnuka, Jindřicha. Zámecká kaple, umístěná v pravém křídle, je však nedostavěná dodnes.

Rok 1911 byl pro zámek zlomový. Vymřela větev tehdejšího rodu Chotků a panství zdědil Quido ThunHohenstein. Jeho panování nebylo pro zámek příliš šťastné. Díky svému rozmařilému a nákladnému životu zámek značně zadlužil, přesto však provedl na zámku i drobné stavební úpravy.

Nejhorší období však zámek zažil během válečných let. Do rukou jej získali příslušníci Hitlerjungend a později sloužil německým jednotkám SS. V těchto letech došlo k těžkému poškození zámeckých interiérů.

Po válce byl zámek Kačina zestátněn a od roku 1950 slouží Zemědělskému muzeu pro výstavy a také jako muzeum. Téměř o padesát pět let později přibyly také expozice znázorňující výjevy ze života na venkově v 19. Století. Dnes jsou veřejnosti zpřístupněny i „Chotkovské expozice“, Chotkovská knihovna a divadlo, přibližující život rodu Chotků na Kačině.

Kontakt:
Zámek Kačina – Muzeum Českého Venkova
Svatý Mikuláš 51
284 01 Svatý Mikuláš
Web: http://www.kacina.cz/

Related Images:

19 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..