Jihomoravský kraj

Zámek Valtice

Zámek Valtice se nachází v nádherném městě Valtice, které patří do okresu Břeclav. Roku 1995 se zařadil do seznamu národních kulturních památek. Stojí na nízkém návrší jižním směrem od náměstí. Ani historie tohoto zámku nebyla vždy jen růžová. Prošel si několika výraznými změnami a složitým stavebním vývojem.

zamek-valtice

Původně hrad – později zámek

Na místě dnešního zámku dříve stál hrad, o jehož stvabu se postarali pasovští biskupové pravděpodobně ve 12. století. První dochovaná zmínka se traduje k roku 1193, kdy byl hrad známý pod jménem Veldesperch směněn s Wichardem ze Seefeldu. Jeho syn Kadold zde pořádal známé rytířské turnaje. Hrad, který byl spíše dřevohnilitým hrádkem, byl během následujících let kompletně přebudován v kamenný románský hrad.

Doby, kdy hrad jen přežíval

Hrad v následujících letech několikrát změnil majitele. V dobách války mezi Janem Lucemburským a Habsburky výrazně trpěl, jeho konstrukci nepřispěla ani doba nájezdů Husitů, kdy hrad pouze přežíval. Musel čelit agresivním nájezdům uherského krále Matyáše. Naštěstí se valtický hrad o několik let později dočkal výstavby honosnějšího a bytnějšího opevnění.

Nespokojenost vedla k přestavbě

Když byl hrad v rukou Karla I. z Lichtenštejna, rozhodlo se o jeho kompletní přestavbě z hradu na zámek. Románsko-renesanční hrad se tak začal proměňovat na barokní zámek. Do přestavby bylo zapojeno několik významných architektů, finální úpravy se ale zámek dočkal až za vlády Karla Eusebiuse. I po jeho smti procházel několika drobnějšími úpravami.

Zámek tak, jak ho známe dnes

Dnešní podoba valtického zámku je výsledkem stavebních prací, které probíhaly v 17. století. Původní středověké sídlo bylo odstraněno, novostavba manýristického zámku byla umístěna v jeho těsné blízkosti. Projekt na celkovou barokizaci přinesl Jan Bernard Fischer z Erlachu, kdy započala stavba obou křídel v podzámčí a následně i konírny s jízdárnou.

Kontakt:
Zámek 1
691 42 Valtice

tel.+420 519 352 423
email: valtice@npu.cz
GPS: 48.7392069N, 16.7552669E

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..