Středočeský kraj

Zámek Žleby

Počátky romantického novogotického zámku Žleby sahají až do 13. století, kdy byl rodem Lichtenburků vystavěn jako středověký hrad. První nepřímá písemná zmínka pochází z roku 1289, první přímá zmínka se však datuje až do roku 1352. V té době panství patřilo Anežce ze Žlebů, která ho následně prodala císaři Karlu IV. Hrad se tak stal královským majetkem, jež po následující dvě staletí sloužil jako zástavní majetek našich panovníků.

Velkou ránu pro hrad znamenaly husitské války. Protože panstvo stálo na straně krále Zikmunda, Žleby byly roku 1421 dobyty pražany. Další dobytí pak následovalo roku 1427, tentokrát vinou politické nestálosti tehdejšího majitele Haška z Valdštejna. Záchrana panství příšla v osobě Jiřího Dubé z Vizmburka, který ho dostal od krále Zikmunda do zástavy roku 1436. Jiří nechal zdevastovaný hrad opravit a zřejmě i přestavět do pozdně gotické podoby.

zamek.zleby

Zástavní majitelé se na panství střídali až do roku 1575, kdy ho od císaře Maxmiliána II. odkoupila do dědičného vlastnictví Eliška Bohdanecká z Hodkova. Ta ho vzápětí prodala Václavu Chotouchovskému z Nebovid, jehož rod pak pravděpodobně objektu vtiskl novou renesanční podobu.

Roku 1754 přešlo panství do rukou rodu Auersperků, čímž začala téměř dvousetletá éra Auersperků na Žlebech. Tato éra pak byla příznačná hlavně dvěma rozsáhlými přestavbami zámku. První započala hned v polovině 18. století za panování Jana Adama z Auersperku a vtiskla zámku barokní ráz. Druhá proběhla v letech 1849 – 1868 a dala objektu jeho současnou novogotickou podobu. Na přání majitele Vincence Karla Auersperka byl zámek přetvořen podle tehdejší módy do podoby romanticky stylizovaného středověkého hradu s výrazným vlivem anglických vzorů.

Po smrti posledního z Auersperků, Ferdinanda, připadlo panství rodu Trautmannsdorfů, kterému bylo roku 1945 zkonfiskováno na základě Benešových dekretů. V současnosti je zámek ve správě Národního památkového ústavu. Návštěvníci si ve třech prohlídkových okruzích mohou prohlédnout romantické interiéry mísící původní dochované památky a dobový mobiliář svezený z celé Evropy.

Kontakt:
Státní zámek Žleby
Zámecká 1
285 61 Žleby

tel. +420 327 398 121
email: zleby@npu.cz
GPS: 49°53’16.008″N, 15°29’1.031″E

Related Images:

5 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..