Karlovarský kraj

Freudenstein (Šlikovka)

V oblasti Slavkovský les a Doupovské hory můžeme naleznout zbytky hradu Šlikovka. A to konkrétně nad jáchymovským údolím, na Zámeckém vrchu.

 Hrad roku 1517 postavil Jan Münich pro Štěpána Šlika. Ten razil od roku 1519 v Jáchymově vlastní minci.

Hrad měl jednoduchou architekturu a přiléhala k němu hospodářská a obytná stavení. Freudenstein sloužil na obranu Jáchymova a také jako sídlo hejtmanů. Už roku 1525 byl však poprvé zpustošen, a to rozvášněným davem horníků, kteří se tak bránili špatnému zacházení a bouřili se proti paktování Štěpána Šlika s říšskými knížaty. Šlik později povstání potlačil. Hrad byl ihned opraven a stal se sídlem hejtmana.

Roku 1528 odebral Ferdinand I. Šlikům mincovní právo a roku 1545 se pod hrozbou vězení museli vzdát práva na Jáchymov. Na hradě se tedy usídlil hejtman královský Bohuslav Felix z Lobkovic. Nicméně těžba v Jáchymově upadá a s ní i význam hradu. Při stavovském povstání v letech 1618 – 1620 jej osídlila vojska a poté císařská posádka. Roku 1634 poničili hrad Švédové. Poté Šlikovku už nikdo neopravoval a její zdivo bylo odváženo jako stavební materiál. V dnešní době můžeme z hradu vidět zbytky hradeb a obě věže. Jedna z nich sloužila po stavebních úpravách v 19. století jako obydlí městského hlásného, který svolával horníky na šichtu a naopak i hlásal konec pracovní doby. Po roce 1947 byly trosky majetkem státu (MNÚV Jáchymov). Roku 1973 byla Šlikovka restaurována a zpřístupněna veřejnosti.

Kde hledat?

            Asi 3,5 kilometru západně od lázeňského města Jáchymov, v kraji Karlovarském.

Kudy tam?

            Cestou od Karlových Varů na Boží Dar, stále nahoru do kopce a na náměstí v Jáchymově za kostelem odbočíme doleva. Přes důl Svornost směrem na Nové Město. Po prudkém stoupání projíždíme dnes již neexistujícím hradním areálem. Parkovat lze u silnice v okolí hradu, ale jen velmi omezeně.

Návštěvní doba?

            Z hradu jsou bohužel přístupné už jen exteriéry, a to bez časového omezení.

Vstupné?

            Vstupné se zde nevybírá.

Akce?

            Šlikovka je jednou ze zastávek naučné stezky Jáchymovské peklo, která mapuje zdejší hornickou historii.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..