Středočeský kraj

Kostomlaty (Mydlovar)

Zřícenina hradu Kostomlaty (Mydlovar) se nachází nedaleko obce Ostré a Šnepova při pravém břehu Labe. Z hradu se toho příliš nedochovalo, i když ve své době se jednalo o poměrně zajímavou a v Čechách jedinečnou stavbu hradu s cihlovou plášťovou hradbou.

zřícenina hradu Kostomlaty (Mydlovar)
zřícenina hradu Kostomlaty (Mydlovar)

Vznik hradu Kostomlaty je obestřen nejasnostmi, předpokládá se, že byl založen ve druhé polovině 13. století místní šlechtou z oblasti Kostomlat. Nejspíše Sezemem z Kostomlat nebo jeho nástupcem Mutinou z Kostomlat. Ve druhé polovině 14. století hrad získávají do vlastnictví páni z Častolovic a vzápětí na to páni z Kunštátu. V roce 1493 kupuje hrad Kostomlaty, král Vladislav Jagelonský. Ten hrad zastavuje Janu ze Šelmberka. V roce 1547 je hrad králem Ferdinandem I. zkonfiskován Bedřichovi z Dobronína za jeho účast v povstání proti králi. Česká královská komora připojuje hrad k panství v Lysé nad Labem. Prvé zmínky, že byl hrad opuštěný a zpustlý máme z roku 1561.

Hrad byl stavěn v mimořádně špatných podmínkách labských mokřin, které však hrály významnou roli v obranné strategii hradu. Byl postaven na malé vyvýšenině, která byla nejspíše ještě uměle navýšena. Hrad byl obehnán mohutnou cihlovou plášťovou zdí.  Okolo hradu byly valy a příkopy. Přesné rozmístění předhradí a budov není známo. Samotný hrad se skládal z dvojdílného jádra. Do jádra hradu se vstupovalo ze severu, kde nacházelo malé hradní nádvoří (dnes má podobu malé plošinky). Rozmístění budov a zástavby uvnitř hradu neznáme. Protáhlý areál druhého nádvoří dnes působí spíše dojmem kráteru. Hrad byl bez věžový a jeho vysoké plášťové hradby kryly připadnou střelbu na níže umístěné budovy uvnitř hradu.

Vstup: zdarma, volný

Přistup: vlak nebo automobil do Ostré. Odtud po modré značce k tvarové odbočce, dále 200 m na zříceninu hradu.

GPS: 50°10’5.729″N, 14°55’8.811″E

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..