Karlovarský kraj

Loket

V Karlovarském kraji, v krásném zalesněném údolí, se nad řekou Ohří a městem Loket tyčí stejnojmenný hrad, který vzbuzuje úctu i dnes, kdy je po staletí dominantou celého okolí.

Vznik hradu je datován někdy do třetí čtvrtiny 12. století, za vlády Přemysla Otakara I. První písemná zmínka je však až z roku 1234. Později hrad sloužil jako hraniční pevnost a často na něm pobýval i král Karel IV.

Císař Zikmund, za husitských válek, hrad i panství zastavil a v roce 1434 ho získali Šlikové. Poté byl hrad různě zastavován, až ho po ukončení bojů s vrchností získalo v roce 1598 město Loket.

Za třicetileté války město zažilo hospodářský úpadek, který skončil až na počátku 18. století. Nicméně význam hradu klesal a počátkem 19. století byl notně zchátralý. Tehdy byl přestavěn na věznici. Po II. světové válce celkový význam města upadal a historické jádro velmi chátralo. Až v roce 1992 hrad opět získává do vlastnictví město Loket a zahajuje rozsáhlou rekonstrukci nejen jeho ale i podhradí.

Kde hledat?

Hrad Loket i stejnojmenné město, najdete 14 kilometrů jihozápadním směrem od lázeňského letoviska Karlovy Vary.

Kudy tam?

Z Karlových Varů po rychlostní silnici R6, dále potom silnicí II. třídy č. 209 a poté třetí třídy č. 2099 až do Lokte, kde v Zámecké ulici najdete hrad v celé jeho kráse. Na kole můžete z Karlových Varů jet po cyklotrase Euroregio Egrensis 204 a to až pod hrad.

Návštěvní doba?

Listopad – březen – 9:00 – 15:30

Duben – říjen – 9:00 – 16:30

Vstupné?

S průvodcem zaplatí dospělí 90,-, děti a studenti 60,- a senioři 75,-. Pokud se vydáte na prohlídku hradu pouze s textem v ruce, zaplatí dospělí 80,-, děti a studenti 45,- a senioři 60,-. Focení a použití kamery stojí 30,-.

Dále si můžete na hradě pronajmout Slavnostní sál a to od 3500,- za hodinu až po 40 000,- za celý den. Nebo můžete využít Reprezentační sály a to od 6000,- až do 150 000,-. Stylový svatební obřad zde prožijete od 5000,- do 16 000,-.

Akce?

Na hradě se pořádají středověké hostiny, koncerty, Mikulášská nadílka, Vánoční trhy a další společenské a kulturní akce.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..