Pardubický kraj

Oheb

Nad Sečskou přehradou, v Pardubickém kraji, se na skále nad vodní hladinou tyčí zbytky starého hradu Oheb. Z místa dýchá historie a romantická duše zde zaplesá.

První zmínka o vrchu Oheb je z roku 1315, kdy jej opat vilémovského kláštera dal do zástavy Vilému Hrabišovi z Paběnic a to pod podmínkou, že na návrší nebude vystavěna žádná tvrz ani jiná stavba. Po Hrabišově smrti se vrch Oheb vrátil klášteru.

Vilémovský klášter nechal hrad Oheb vystavět v druhé polovině 14. století a to zřejmě z bezpečnostních důvodů- nicméně první zmínka o jeho existenci je až roku 1405, kdy jej vlastnil Ješek z Popovce a Ohebu. Po jeho smrti roku 1408 hrad připadl Králi Václavu IV., který jej ještě téhož roku dal zástavou.

Další osudy hradu jsou neznámé nebo ne zcela jasné a to až do roku 1436, kdy jej má v držení Jan Hertvík z Rušinova. Na přelomu 60. a 70. let 15 století byl hrad opraven a rozšířen. Po roce 1490 význam hradu upadá a je ponechám, svým majitele Mikulášem Trčkou, svému osudu. V roce 1533 byl Oheb pustý a po roce 1628 všechny zprávy o něm mizí. Na konci 17. století nikdo už ani nevěděl, kde se Oheb nacházel. Až v roce 1789 upozornil na jeho existenci J. Schaller.

Ve 30. a 40. letech 19. století Vincenc Karel Ausperk, provedl na hradě malé úpravy, jež měly za cíl zpřístupnit zříceninu veřejnosti. Ve 30. letech 20. století se v souvislosti s budováním přehrady změnil ráz okolní krajiny a vznikly nové přístupové cesty k hradu, a to ze silnice vedoucí po hrázi.

Z hradu se zachovalo už jen málo, ale díky lesnímu porostu, který jej nejen obklopuje ale i jím prostupuje, získává místo kouzelný a romantický nádech.

Kde hledat?

Zbytky hradu Oheb najdete v pardubickém kraji, 33 kilometrů od krajské metropole, severním směrem. Od vesnice Seč je Oheb vzdálen asi 2,5 kilometru.

Kudy tam?

Autem z Pardubic přes město Chrudim a vesničku Seč. Auto můžete zanechat u hráze a podle turistických značek se vyšplhat nahoru k zřícenině.

Návštěvní doba?

Oheb můžete navštívit, kdy jen se vám zamane. Pouze doporučujeme přihlédnout k vlastní bezpečnosti a raději se tam vydat za světla a v řádném obutí.

Akce?

Na zřícenině se nepořádají žádné organizované akce. Přesto je možné zde strávit plnohodnotný čas při pozorování vodní hladiny nebo prostým rozjímáním ve zbytcích starobylé stavby.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..