Jihočeský kraj

Landštejn

Hrad Landštejn je poměrně zachovalá stavba, kterou najdeme v Jihočeském kraji, nedaleko města Slavonice a kousíček od vesničky Pomezí.

Hrad byl vystavěn jako pomezní pevnost v době, kdy okolí obsazovali rakouské hraběcí rody. To znamená někdy mezi roky 1179 a 1232. Území, na kterém Landštejn vystavěli, se stalo předmětem sporů mezi rakouskou a českou stranou. Po sňatku Přemysla Otakara II. s Markétou z Babenberka, roku 1252, byl hrad, i jeho okolí, natrvalo připojen k Čechám. Kolem roku 1259 získal hrad, neznámým způsobem, rod Vítkovců.

Kolem roku 1317 na Landštejn táhla královská vojska Jan Lucemburského, kterému byl nepohodlný jeho tehdejší majitel a králův velký odpůrce Vilém z Landštejna. Hrad ale zůstal nedobit. Přesto se poté Vilém králi poddal a stal se dokonce jeho rádcem. I za Karla IV si Vilém udržel vlivné postavení.

Od roku 1381 vlastnil Landštejn Konrád z Krajku, jehož rod držel tento hrad téměř dvě století a významně ho přestavěl.

Roku 1579 získává hrad Rakušan Štěpán z Eincingu. Po něm ho vlastnili další majitelé a po Bíle Hoře byl hrad zkonfiskován. Poté byl opět několikrát prodán, aby skončil roku 1845 v rukách Ferdinanda Sternbacha. V majetku jeho rodu byl hrad a okolní panství až do roku 1945.

Hrad v 17. a 18. století vyhořel, což přispělo k jeho zkáze, stejně tak, jako obyvatelé okolních vesnic, kteří jej rozebírali na stavební materiál. V roce 1972 začala postupná konzervace hradu.

Nyní je hrad státním majetkem a ve správě Národního památkového ústavu.

Kde hledat?

Hrad Landštejn, najdeme 26 kilometrů jihozápadně od Jindřichova Hradce v oblasti Česká Kanada.

Kudy tam?

Autem nejlépe z Jindřichova Hradce po silnici číslo 128 do Nové Bystřice a dále pak na Kláštěr a Landštejn. Pod hradem na vás čeká placené parkoviště. Autobusem můžete přijet přímo k hradu a to pokud vystoupíte na zastávce Staré Město pod Landštejnem – Landštejn. Ne všechny spoje jezdí až sem, ale lze vystoupit přímo ve Starém Městě pod Ladnštejnem a kousek, asi 2 kilometry, k hradu dojít pěšky. Vlakem to není moc pohodlné, ale zajímavé to určitě je. Z Jindřichova Hradce můžete jet úzkokolejkou do stanice Hůrky a odsud 8 kilometrů pěšky. V celé České Kanadě je spousta cyklotras, ta s číslem 32 vede přímo okolo hradu. A pokud chcete jít pěšky, značené turistické cesty vás k cíli zaručeně dovedou.

Návštěvní doba?

Duben a říjen – 9:00 – 16:00 soboty a neděle

Květen a září – 9:00 – 16:00 denně kromě pondělí

Červen – srpen – 9:00 – 17:15 denně kromě pondělí

Vstupné?

Dospělí 60,-, senioři (65 let a více) 40,- Děti do 6 let a studenti 30,-, rodinné vstupné 130,-. Děti do 6 let zdarma, pouze v organizované skupině 20,-. Prohlídka hradu je volná, bez výkladu.

Akce?

Na hradě můžete navštívit Landštejnské slavnosti, koncerty, šermířská a historická vystoupení, koncerty, střelecké soutěže a další akce.

0 Shares

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..