Pardubický kraj

Litice

Nedaleko malé obce Litice nad Orlicí, v Pardubickém kraji, se tyčí skalnaté návrší. Na něm můžeme nalézt kdysi pevný a užitečný hrad Litice.

Litický hrad založil rod Drslaviců při osidlování severovýchodu Čech. První písemnou zmínku o něm máme z roku 1304. Velmi brzy se stal majetkem královským, neboť jej jeho vlastník Půta z Potštejna směnil s Václavem II. Poté byl hrad zastaven, nicméně Karel IV jej spolu s dalšími sídly vykoupil.

hradlitice

Roku 1427 hrad získává Jiří z Poděbrad. Za jeho panování patřily Litice k nejpřednějším pevnostem v zemi. Jiří prováděl na hradě velké a drahé úpravy. Posiloval hlavně jeho obranyschopnost. Také hrad používal jako vězení pro významné vězně.

Jedním z dalších vlastníků byl od roku 1472 Boček z Kunštátu, ten hrad postoupil svému bratru Jindřichovi, který ho musel prodat kvůli dluhům z bojů.

Za panování Viléma z Pernštejna, který získal Litice roku 1495, k hradu patřila půlka města Žamberk, Choceň, Kunvald a hodně vesnic z okolí. Vilém získal i Potštejn a převedl tam správní středisko všech svých statků v okolí. Tím započalo chátrání Litického hradu. Zůstalo zde jen velmi málo, mizerně placeného služebnictva, které zajišťovalo pouze nejnutnější údržbu. Dalšími majiteli Litic byli Vilémovi potomci. Jeho vnuk Jaroslav ho nakonec prodává. Hrad poté vystřídá několik majitelů a roku 1681 je zcela opuštěn. Nicméně na něm byly prováděny základní úpravy a kolem roku 1771 další nejnutnější opravy střechy a předního paláce. Další větší opravy proběhly v letech 1890 – 1894. Zajištění a zakonzervování zříceniny bylo provedeno v letech 1933 – 1935.

Od roku 1948 je majitelem stát, který na hradu provádí průběžné úpravy, jak stavby samotné, tak i okolních porostů.

Kde hledat?

Hrad Litice najdeme v Pardubickém kraji, okrese Ústí nad Orlicí, nedaleko stejnojmenné vesnice.

Kudy tam?

Pokud pojedeme vlakem, je hrad vzdálen od železniční stanice Litice nad Orlicí pouze 1,5 kilometru. Autobusová doprava je zde velmi řídká.  Autem, pokud pojedeme z Vamberka směr Žamberk, ve vesnici Rybná nad Zdobnicí odbočíme ze silnice I. třídy č. 11 vpravo, na silnici III. třídy č. 3128. V okolí je také velmi mnoho značených turistických tras pro pěší i cyklisty.

Návštěvní doba?

duben – víkendy a svátky 9:00 – 16:00

květen – srpen – úterý – neděle + svátky 9:00 – 17:00

září – říjen – víkendy a svátky 9:00 – 16:00

Hrad lze po dohodě navštívit mimo otevírací dobu. Také je možné projít hradem bez průvodce.

Vstupné?

Plné vstupné je 60,-, snížené (děti do 15 let, studenti, ZTP, důchodci) 30,-, rodinné vstupné (2 dospělí + 2 – 3 děti) 150,- děti do 6 let zdarma, pokud nejsou v organizované skupině, to potom zaplatí 10,-

Akce?

V dubnu se zde koná tradiční Litická pouť. V květnu potom tradiční pochod Přes při hrady. V sezóně zde můžete spatřit šermířské turnaje, lukostřelce, středověké tance, divadelníky a další.

Litice-lukostrelnice

Litice

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..