Jihomoravský kraj

Zámek Uherčice

Nedaleko Znojma se nachází zapadlý a nepříliš známý státní zámek Uherčice. Vskutku o něm příliš mnoho lidí neví a je to škoda, protože půvabný zámeček má rozhodně co nabídnout.

Stavba se rozprostírá na zelené louce a v obklopení stromů. Na první pohled působí zanedbaně a sešle. A sešlá vskutku je. Zámek si prožil mnohé a podle toho vypadá nejen zvenčí, ale i zevnitř. Polorozpadlé místnosti se postupně rekonstruují, nicméně nevšední zážitek si odnesete právě díky nim. V jiných hradech a zámcích postupujete striktně ohraničenými salonky a komnatami, kde musí být všechno tip ťop a bez poskvrnky. Zámek Uherčice vám naopak nabízí tajuplnou a chmurnou atmosféru zaprášených trámů, pavučin a popraskaných zdí.

zamek-uhercice

Než vejdete na nádvoří zámku, musíte projít jakousi letní zahrádkou. Pod stříškou z popínavých rostlin se ve tmě a prachu krčí nevyužité zahradní stolky a židle. Nádherný i skličující pohled! Když budete pokračovat dál směrem k nádvoří, budete mít po levé straně malé dřevěné boudičky, obrostlé břečťanem. V těch si můžete zakoupit drobné občerstvení, například něco osvěžujícího k pití. V parném letním dnu se taková příležitost neodmítá. Co si tu dále zakoupit musíte, jsou vstupenky na zámek.

Uhercice

V nabídce jsou dva prohlídkové okruhy. Oba vám zaberou šedesát minut a stojí 70 Kč (lístek pro dospělého).

První prohlídkový okruh A lze vřele doporučit. Provede vás reprezentačními a společenskými prostory, elegantními salony i čarovným barokním divadélkem. Interiéry jsou zdobené krásnými nástěnnými malbami. A přitom je všechno tak staré, opuštěné a tesklivé, že se z toho až tají dech.

Druhý okruh B vede nejstarší částí zámku, v níž zatím ještě neproběhly restaurátorské práce. V závěru prohlídky na vás čeká výšlap na věž a díky tomu také dech beroucí výhled na okolní krajinu.

zamek_uhercice

Možná jste zaregistrovali novou pohádku Jiřího Stracha Svatojánský věneček. Poprvé se vysílala na Vánoce 2015. Natáčelo se především v prostorách zámku Uherčice. Pokud tedy váháte, zda se na zámek vypravit, můžete si předtím pustit film a nechat se rozpadlým nádvořím okouzlit nejprve přes obrazovku.

Related Images:

0 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..